2021-08-07 08:28:45• hírek • Bede Emőke

Olt megyében megjelent a nyugat-nílusi láz

A szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi vírussal fertőződött meg egy 48 éves, Olt megyei nő – tájékoztat a g4media.ro

Az említett forrás szerint a nő lázasan, fejfájásra, hányingerre és súlyos hasi fájdalmakra panaszkodva került be a Slatinai Sürgősségi Kórházba, majd augusztus 6-án megérkezett a laboreredmény, mely szerint a nő nyugat-nílusi lázat okozó vírussal fertőződött meg. A páciens elmondása szerint az első tüneteket július 28-án tapasztalta, hozzátéve, hogy korábban nem volt vízközelben, férjét sem kísérte el halászni, hanem többnyire otthon tartózkodott.


A beteget idő közben átszállítottak a Caracali Városi Kórház fertőző osztályára, mostanra szerencsére jobban lett, panaszai már nincsenek, és a laborvizsgálatok is bíztató eredményeket hoztak, így állapota jelenleg nem ad okot további aggodalomra.


2020-ban nem érkezett jelentés nyugat-nílusi lázzal való fertőzésről, 2019-ben azonban 66 esetet is igazoltak, és sajnos 8 a páciens halálával végződött. Szatmár megyében az említett évben egyetlen esetet regisztráltak, elhalálozás azonban szerencsére egy sem történt. Egy évvel korábban, azaz 2018-ban országszerte 277 esetről érkezett jelentés, a betegség pedig összesen 42 halálos áldozatot követelt. Szatmárban ekkor 6 fertőzés került be a nyilvántartásba.


A Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) korábbi tájékoztatása szerint a betegség lappangási időszaka 3-6 nap. A fertőzés az esetek 80-85%-ában tünetmentesen, 10-20%-ában lázas betegségként zajlik le, a legtöbben nem is tudják, hogy nyugat-nílusi lázuk van, mert az influenzáéhoz hasonló tüneteket mutat: láz, hányinger, izomfájdalom, kötőhártya-gyulladás, arcpirulás, fényérzékenység. A nyirokcsomók megduzzadnak, a végtagokon kiütések jelennek meg. Körülbelül egy hét múlva a beteg állapota javul. Az esetek kevesebb, mint 1%-ában kóros agytörzsi elváltozások jelentkeznek: a vírus gerinc- és agyvelőgyulladást vagy agyhártyagyulladást okozhat, amely az orvostudomány jelenlegi eszközeivel nem gyógyítható és bénuláshoz, kómához vagy a halálhoz vezethet. A legveszélyeztetettebbek a fiatalok, az idősek és betegek, mert gyenge az immunrendszerük; náluk a fertőzés halállal is végződhet.


A DSP néhány óvintézkedést fogalmazott meg, melyeket szem előtt tartva minimálisra csökkenthető az esélye annak, hogy a nyugat-nílusi láz elérjen bennünket. A szúnyogok ellen védekezzünk riasztószerekkel, a lakásunk ablakára pedig szereljünk hálót, mely nem engedi beszökni a vérszívókat. Ha kertes házban élünk, akkor törekedjünk arra, hogy udvarunkon ne alakuljanak ki pocsolyák, illetve mi magunk se látogassunk állóvizeket, mocsarakat. Ha mégis így tennénk, lehetőség szerint viseljünk hosszú nadrágot és hosszú ujjú felsőt.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: